Nieekonomiczna… ekonomia?

Zachowanie ekonomiczne to przede wszystkim oszczędne, rozważne i odpowiedzialne dysponowanie dobrami, które się posiada. Jednak przyglądając się głębiej działaniu współczesnych gospodarek i zasad ekonomii można dojść do wniosku, że bardzo podobnie brzmiące terminy są dla siebie przeciwstawne. Definicja ekonomii brzmi:

Ekonomia jest nauką o tym, jak jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu zasobów (wszystkich, gdyż wszystkie zasoby mają alternatywne zastosowanie i z definicji są w niedoborze) – które mogą mieć także inne, alternatywne, zastosowania – w celu wytwarzania różnych dóbr i rozdzielania ich na konsumpcję obecną lub przyszłą, pomiędzy różne osoby i różne grupy w społeczeństwie.

Niestety teza, stwierdzająca, że to jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu zasobów nie sprawdziła się. To pieniądz, który stał się bogiem dzisiejszego świata decyduje o tym, jak korzystać z wszelkich zasobów.

Oparcie gospodarek na ciągłym popycie doprowadziło do tego, że ludzie stali się niewolnikami pieniądza, a rozwarstwienie różnych grup społecznych ze względu na ich poziom życia wciąż się pogłębia. Spowodowane jest to tym, że to biedni wciąż pracują na coraz bogatszych, korzystając z udzielanych przez nich kredytów. Kredyt to nic innego, jak gruby łańcuch, przez który zgadzamy się na niższe zarobki i zostajemy niejako przywiązani do pracy, aby tylko móc zarobić na jego spłatę.

Od dzieciństwa jesteśmy programowani przez otaczające zewsząd reklamy tak, aby w przyszłości stać się kolejnym zombie kupującym wszystko, co zachwalą w reklamie, a co zazwyczaj nie jest nam w ogóle potrzebne. Zastanówmy się, dlaczego największe koncerny wydają większe sumy na reklamy produktów niż na samo ich wytworzenie. Czy gdyby były nam one niezbędne, czy rzeczywiście potrzebowały by tak ogromnego nakłaniania do kupna?

Kolejną sprawą jest wolna konkurencja, która miała zapewnić konsumentom produkt najwyższej jakości za jak najlepszą cenę. Doprowadziła ona jednak do ogromnego wyzysku ludzi pracujących, a także pogorszenia się jakości wszystkich produktów -w końcu gospodarki oparte są na konsumpcjonizmie, gdyby dany przedmiot służył nam zbyt długo, załamałaby się cała gospodarka. Taki stan rzeczy doprowadza, że marnowane są przeogromne zasoby nieodnawialnych surowców i źródeł energii jedynie w imię współczesnego boga – pieniądza. W obliczu tego tak ważne jest racjonalne podeście każdej osoby do współczesnego świata i przejęcie na siebie odpowiedzialności za naszą planetę. Gorąco zachęcam do jak największego wykorzystywania używanych rzeczy, wymianę nimi i naprawy, zastanówmy się dwa razy, zanim wyrzucimy coś na śmietnik.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *